منو

یکشنبه, 05 خرداد 1398 - Sun 05 26 2019

PicsArt 05-24-09.26.49

A+ A A-

چرا بعضی روحانیون جوانان را تشویق به ازدواج در سن کم می‌کنند...

  • نوشته شده توسط علی اکبر
  • دسته: اجتماعی
  • بازدید: 2031

چرا بعضی روحانیون جوانان را تشویق به ازدواج در سن کم می‌کنند در حالی که اوضاع بیکاری و تورم کشور را می‌دانند؟ واقعاً یک جوان 17- 18ساله با چه پولی می‌خواهد یک زندگی را بچرخاند؟ (پیش دانشگاهی)

علما، فقها و روحانیون، آموزه‌های اسلام در مکتب وحی و سنت اهل عصمت علیهم‌السلام را ترویج می‌نمایند، چرا که بدون

سن ازدواج

تردید نجات انسان و رشد و موفقیت در شئون متفاوت زندگی فردی یا اجتماعی، مستلزم فراگیری، باور و تحقق آن آموزه‌ها می‌باشد و به غیر از آن سبب هبوط و سقوط جوامع بشری می‌گردد، چنان چه گردیده است.

الف – شرایط اقتصادی، یک اصل بسیار بسیار مهم می‌باشد، اما باید بدانیم که «زیر بنا» نیست. نگاه اسلام به زندگی، با نگاه سرمایه‌داری که اقتصاد و سود را زیربنا می‌داند یا با نگاه مارکسیستی که انسان را ابزار تولید و اقتصاد را زیربنا و هدف می‌داند، بسیار متفاوت است.

شرایط اقتصادی، هیچ وقت در هیچ کجای عالم (مگر برای قلیلی از آحاد یک جامعه)، خوب نبوده است و بعید است تا مدت‌ها پس از ظهور و استقرار حکومت عدل جهانی نیز خوب شود، اما «ازدواج» در هیچ کجا و در هیچ شرایطی متوقف و ریشه‌کن نگردیده است، چرا که یک نیاز فطری، ضرورت عقلی و ساختار اصلی زندگی فردی و اجتماعی می‌باشد.

ب – در مقابل نگاه اسلام و آن چه خداوند متعال سبب رشد، کمال و رفاه مادی و معنوی بر شمرده است، نگاه مادی قرار دارد که به اشکال و صورت‌های متفاوت ظهور و بروز می‌یابد و گاه در قالب «ایسم»ها به صورت رسمی القا می‌شود و اغلب به صورت یک نگاه و رفتار به فرهنگ جوامع تحمیل می‌گردد.

در این نگاه، نه تنها اقتصاد اصل است، بلکه حتی تمامی نیازهای عقلی، فطری، عاطفی، غریزی و ... نیز با نگاه اقتصادی مورد مطالعه و بررسی قرار می‌گیرد، تا آنجا که حتی هدف از ازدواج و تولید نسل نیز اقتصادی می‌شود.

ج – در این نگاه، ازدواج کاملاً مغایر با سودآوری می‌باشد. از یک سو افراد را که باید برده‌وار ابزار تولید و در اختیار سرمایه‌گذاران باشند به امور دیگری چون: عشق، تعهد، خانواده و ... پایبند می‌کند و از سوی دیگر مصرف تجرد و هزینه‌های آن که از جمله «هزینه‌های زندگی فردی و نیز فحشا» می‌باشد را کاهش می‌دهد و اثر خود را در توابع آن می‌گذارد.

اما در نگاه اسلام، انسان بنده خداست و نه ابزار تولید و سود بندگان دیگر، رشد، کمال و رفاه او نیز مستلزم ارضای صحیح و درست همه نیازهای مادی و معنوی اوست.

د – تردیدی نیست که هزینه‌های مادی و معنوی بالا رفتن سن ازدواج، کاهش نرخ ازدواج، افزایش نرخ طلاق، کاهش نرخ جمعیت و ...، که به تک تک آحاد یک جامعه تحمیل می‌گردد، به مراتب افزون بر هزینه‌های ازدواج و زندگی مشترک و سالم می‌باشد. اما همان‌هایی که ظاهراً فقط دید اقتصادی دارند، اذهان عمومی را فقط نسبت به ازدواج هراسان و نگران می‌کنند و از آثار سوء اقتصادی در کاهش ازدواج هیچ نمی‌گویند.

ﻫ – خداوندی که فرمود: بندگانش در جوانی یا حتی نوجوانی ازدواج کنند، علیم و حکیم و هادی و رازق است. هم به نیازهای آن چه خلق کرده آگاه است و هم نسبت به راه‌های رشد و رفاه بندگانش بصیر و هادی است و هم نسبت به مشکلات آنان «خبیر» می‌باشد و اوست که «رب العالمین» و تربیت کننده‌ی امور است.

او می‌داند که یک نوجوان یا جوان، به رشد عقلی مرد یا زن 30 و 40 نرسیده است و البته که امکانات مالی فراوانی نیز ندارد، اما می‌داند که عواطف، شعور و غرایز او، از سن بلوغ رشد دارد و اگر در مسیر صحیح نیافتد، موجب انحرافات گوناگون و هلاکت او می‌گردد، اما اگر به وقت ازدواج کند، ابواب فتح و موفقیت به روی او و بالتبع جامعه گشوده می‌شود.

و – البته در آموزه‌های اسلامی، فقط زود ازدواج کردن نیامده است، بلکه یک زنجیره‌ب بافته شده از حلقات مربوطه است. چنان چه فرمود: اسراف نکنید – تشریفات را کنار بگذارید – ازدواج را سخت نگیرید – به فرزندان یا بی‌بضاعت‌ها در امر ازدواج کمک کنید – مهریه را کم بگیرید – در جهیزیه تجارت و چشم و هم چشمی نداشته باشید – دوست [دختر یا پسر] نگیرید – نگاه آلوده به یک دیگر نداشته باشید – ظاهر خود را فریبنده نکنید و جاذبه‌های جنسی خود را در معابر و منظر عموم به نمایش نگذارید – خودسازی داشته باشید – دگر سازی داشته باشید – نیکی، تعاون و تقوا را محور روابط اجتماعی خود قرار دهید – نسبت به هم سازش و گذشت داشته باشید و ... .

بدیهی است که اگر این آموزه‌ها تبلیغ و ترویج گردد و راه و روش مردم در ساختار «سبک زندگی» قرار گیرد، ازدواج راحت، ارزان، قابل تحقق و موجب رفع بسیاری از ناهنجاری‌های روانی، اخلاقی و اجتماعی می‌شود و بستر رشد و رفاه سالم نیز فراهم می‌گردد و شکوفایی اقتصادی سالم را نیز به ارمغان می‌آورد.

منبع : ایکس شبهه


مجوز استفاده از قالب مذهبی یاسین براي اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید