منو

یکشنبه, 05 خرداد 1398 - Sun 05 26 2019

PicsArt 05-24-09.26.49

A+ A A-

درباره مسجد

بسمه تعالي

« اِنَّما يَعْمُرُ مَساجِدَ الله مَنْ آمَنَ بِالله وَالْيَومِ الْآخِر»

 

 

خلاصه اي از سابقه و قدمت مسجد امام سجّاد علیه السلام کرج

مسجد امام سجاد علیه السلام كه در كرج ، ميدان توحيد ، ابتداي بلوار بلال واقع گرديده است ، سابقه اي حدود نيم قرن را داراست . اين مسجد در اوايل دهه 40 با مساحتي حدود 100 متر مربع ، با بنايي بسيار ضعيف و با سقف چوبي و ديوارهايي گلي ، توسط عده اي از مؤمنين و خيرين محل و منطقه پايه گذاري گرديد و در آن زمان حضرت حجت الاسلام موسوي امامت آن را عهده دار گرديدند .
در سال 1348 با دعوت مردم و مسئولين مسجد ، مرحوم حجت الاسلام والمسلمين حاج سيد عباس طباطبايي از اصفهان مهاجرت نموده ، توليت و امامت اين مسجد را به عهده گرفتند . در همان زمان ايشان با انتخاب افراد معتمدي همچون حاج محمد حسين پيرجابري ، حاج محمد تقي اكبرين ، حاج محمود عاملي ، حاج محمد جابري ، حاج محمد حسن محمدي به عنوان هيئت امناي مسجد و ديگر مؤمنين شهر و محل همچون ، انصاريها ، مؤمنيها ، جابريها ، عامليها و ... ، فعاليت خود را جهت بسط و گسترش مسجد آغاز نموده و با رايزني هاي متعدد با مرحوم ميرزا علي اويسي مالك باغات و زمينهاي مجاور مسجد ، ايشان حدود پانصد متر مربع از زمينهاي خود را وقف مسجد نموده تا كار ساخت ساختمان جديد آغاز گردد . بناي قديمي تخريب و ساختماني كه هنوز نيز پابرجا مي باشد بنا گرديد . اين ساختمان نيز باتوجه به مصالح آن زمان با فوندانسيون ضعيفي برپا گرديد كه همچنان مورد استفاده مؤمنين قرار مي گيرد .
در سالهاي اوايل انقلاب اين مسجد به يك پايگاهي مهم ، جهت روشنگري اذهان عمومي از بيدادهاي رژيم ستمشاهي و ترويج اهداف بلند امام راحل (ره) تبديل گرديد ، و با دعوت از سخنرانهاي انقلابي ، مردم را به ادامه راه تشويق و ترغيب مي نمود .
با شروع جنگ تحميلي ، پايگاه بسيج مسجد يكي از قويترين و پربار ترين پايگاه هاي منطقه به شمار مي رفت كه ضمن حفظ و حراست از دستاورهاي انقلاب اسلامي و تأمين امنيت منطقه با اعزام نيروهاي مردمي و بسيجي به جبهه ها ، شهداي گرانقدري را هم تقديم انقلاب نمود .   
در سال 1366 پس ارتحال مرحوم حاج سيد عباس طباطبايي كه  بعد از 18 سال امامت به رحمت ايزدي پيوست و پس از مدتي وقفه در انتخاب امام جماعت ، با همياري و نظر مساعد مرحوم حجت الاسلام شريفي امام جمعه وقت كرج و مرحوم حضرت آيت ا... حاج سيد علي مدرسي يزدي رئيس حوزه علميه ،  مرحوم حجت الاسلام حاج سيد داود طباطبايي به عنوان توليت و امام جماعت مسجد انتخاب گرديد .
ايشان نيز با اهتمام بسيار و تلاشهاي خستگي ناپذير در امر ترميم و توسعه مسجد بر آمده و با انتخاب افرادي ديگر از معتمدين همچون ، حاج علي سلطانمحمدي  ، حاج عباس مدير روستا ، حاج حميد رضا انصاري ، مرحوم علي جوزداني ، حاج مهدي ضرابيه و سيد علي طباطبايي به عنوان اعضاي جديد امنا ، فعاليتهاي خود را آغاز نمودند .
پس از گذشت چند ماه و تلاشهاي پيگير و مستمر ، امنا موفق گرديدند تا ورثه مرحوم ميرزا علي اويسي را متقاعد و رضايت ايشان را كسب نموده تا قسمتي ديگر از زمينهاي آن مرحوم را به متراژ حدوداً 260 متر مربع كه در ضلع غربي مسجد قرار داشت وقف نمايند . تا مدتي نيز زمين مذكور به علت عدم بودجه كافي ، بدون استفاده رها گرديده بود تا اينكه با پيشنهاد يكي از معتمدين و خيرين شهر و كمكهاي ايشان ( حاج اسماعيل مؤمني ) قسمتي از ساختمان موجود مسجد كه راه پله و حياط خلوت بود به زمين فوق ملحق و كار ساخت و ساز آن آغاز گرديد . سپس امام جماعت و هيئت امنا با تلاش بسيار ، موفق گرديدند مجوز ساخت تعدادي مغازه و واحدهاي ساختمان را از شهرداري دريافت نمايند . با اتكاء به خداوند متعال و كمكهاي مردمي كار ساخت و ساز ساختمان ، سردر و گلدسته ها و همچنين سرويس هاي بهداشتي مسجد آغاز گرديد ، ليكن به علت عدم تمكن مالي ، كار تكميل گلدسته ها و سر در ، به كندي انجام پذيرفته و تاكنون نيز همچنان نا تمام و به صورت نيمه كاره رها گرديده است و ساختمان غربي مسجد نيز فقط در حد اسكلت و راه اندازي دو باب از مغازه ها پيشرفت نمود  .
در سال 1386 و پس از استعفاي مرحوم حاج سيد داود طباطبايي از امامت مسجد و يك وقفه طولاني جهت حضور يك امام راتب با مشورت و رايزني هاي بسيار با علما و مسئولين شهر ، امنا موفق به جلب رضايت حجت الاسلام حاج شيخ محمد رضا ميلاني نژاد كه يكي از روحانيون جوان ، فعال و از خطباي خوب شهر به شمار مي رفت ، گرديده و ايشان به عنوان امام راتب و توليت مسجد معرفي گرديد .
پس از حضور ايشان ، فعاليتها مضاعف شد و با پيوستن برادران ديگري همچون حاج آقاي معصومي ، حاج آقاي اعتماد سعيد ، حاج آقاي صلواتي و آقاي شيرين زاد ، امور فرهنگي و برنامه هاي جاري مسجد پر رنگ تر گرديده  و كار ساخت و ساز با جديت بيشتري دنبال گرديد تا اينكه كليه مغازه ها  تكميل و شروع به فعاليت نمودند ، وليكن به علت عدم اعتبارات لازم كار واحدهاي طبقات در مقطع سفت كاري به صورت نيمه كاره رها گرديده است  .
هم اكنون نيز كار ترميم و بازسازي حياط و ايوان مسجد و همچنين سرويسهاي بهداشتي جديد قسمت خواهران ، آغاز گرديده و تا حد مطلوبي نيز پيشرفت داشته است . منزل جديد خادم، آماده و ايشان به اتفاق خانواده خود در آن مستقر گرديد و همچنين دفتر مسجد نيز در بالكن حياط به صورت آبرومندانه اي ساخته و مورد بهره برداري قرار گرفت  .
لذا اميد است با همت بلند شما خيرين ، مؤمنين و مؤمنات و كمكهاي بيدريغ خود ، كار ساخت و ساز با سرعت و جديّت بيشتري ادامه پيدا نموده و در مدت زماني كوتاه مسجدي در خور نام مبارك امام سجّاد علیه السلام را داشته باشيم .

ان شاءالله ...


مجوز استفاده از قالب مذهبی یاسین براي اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید