منو

یکشنبه, 26 خرداد 1398 - Mon 06 17 2019

A+ A A-

شب هشتم محرم 94 مسجد ارک

سخنرانی حضرت حجت الاسلام میلانی نژاد در شب هشتم محرم 94 - مسجد ارک تهران

موضوع سخنرانی : عبرت های قرآنی

تاریخ : 94/07/29

حجت الاسلام میلانی نژاد شب هشتم محرم 94 مسجد ارک 

 

 

  دانلود صوت سخنرانی شب هشتم محرم مسجد ارک

 

متن سخنرانی :

اجمالی از سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین میلانی نژاد در شب هفتم ماه محرم1394 در مسجد ارک

شب هشتم محرم 94 ،مسجد ارک شاهد سخنان حجت الاسلام میلانی نژاد با دعای فرج ، شعری مهدوی ، استعانت از نور صلوات و بیان مسئله شرعی بود- که در پایان می‌آید- و سپس ادامه بحث عبرت درقرآنی خود را با آیه 59 سوره انعام"وَعِندَهُ مَفَاتِحُ الْغَیْبِ لاَ یَعْلَمُهَا إِلاَّ هُوَ" شروع شده یافت.

"وَعِندَهُ مَفَاتِحُ الْغَیْبِ لاَ یَعْلَمُهَا إِلاَّ هُوَ"

اگر پی گیر بحث عبرت درقرآن شبهای گذشته باشید ؛عنوان شد بالاترین وسیله نجات و سعادت بشر در دنیا و آخرت ،مِن حیث مادی و معنوی، رضایت خداست و واسطه رضایت خدا رضایت والدین است " بِرُّ الوالِدَینِ " فلذا اسلام دین وفا واحترام و ادب خوانده می‌شود حتی فلسفه " هَل مِن ناصر یَنصُرنی " امام حسین علیه السلام در روز عاشوراهمین موضوع است امام مفترض طاعت از واقعه پیش رو آگاه بود و برای رسیدن فیض الهی به پیروان دین جدش از مردم یاری می‌طلبید.

" یا مَنْ سَبَقَتْ رَحْمَتُهُ غَضَبَهُ"

والدین و خداوند شباهتی در این صفت با هم دارند.هر وقت والدین غضب بر فرزند کنند، دلسوزی و رحمتی نیز همراه و پیش از آن است تا در مسیر انسانیت مخلوقات را نگهدارد " وهب بن عبدالله کلبی" نمونه ای از این رحمت است( وهب فردی غیر مسلمان بود که به لطف خدا همراه مادر و همسر درپی امام حسین علیه السلام پا به واقعه کربلا گذاشت ) " وَوَصَّیْنَا الْإِنسَانَ بِوَالِدَیْهِ إِحْسَانًا حَمَلَتْهُ أُمُّهُ کُرْهًا وَوَضَعَتْهُ کُرْهًا وَحَمْلُهُ وَفِصَالُهُ ثَلَاثُونَ شَهْرًا "(احقاق 115 )

و ما انسان را سفارش کردیم که به پدر و مادرش نیکى کند، (خاصه مادر) زیرا مادرش (بار وجود) او را به سختى حمل کرده و به سختى فرو نهاده و (دوران) باردارى و (شیرخوارى تا) از شیر گرفتن او سى ماه است (که مجموع کمترین مدت زمان حمل شش ماه، و بیشترین مدت زمان شیر دادن دو سال است، یا بیشترین زمان حمل یک سال، و کمترین زمان شیر دادن هجده ماه).

" اسْتَغْفَرَ لَهُمُ الرَّسُولُ لَوَجَدُواْ اللّهَ تَوَّابًا رَّحِیمًا" (نسا64)

در ماجرای حضرت یوسف برادرانش از همین روش استفاده کردند،آمدند پیش پدر و از او برای خود نزد خداوند استغفار طلبیدند چون مطمئن بودند پدر برای آنها استغفار میکند و هم مطمئن بودند خدا در خواست رسول خود را اجابت میکند! تا به حال از احترام ونیکی به پدر و مادر گفتیم حالا از این فرصت استفاده میکنیم علاوه بر آنچه گفتیم ، باتوجه به این آیه اخیر و شان نزولش  به والدین می‌گوییم راحت‌ترین کار و پرثمر‌ترین کار والدین برای فرزندان طلب خیر و استغفار برای آنها است.

اما مسئله شرعی : ( باطل بودن شک در نماز یا شکهای مبطل نماز !...)

گاهی افراد توضیح المسائل را می‌خوانند و با این سوال در توضیح المسائل مواجه می‌شوند یعنی می‌خوانیم فلان شک اگر پیش آمد باطل است ! چه باطل است؟شک باطل است، یا نماز !؟

این دو موضوع است در بعضی از موارد شک ما باطل است و در بعضی از موارد اگر این شک ادامه پیدا کند نماز ما باطل است !

مثلاً : از جمله شکهای مبطل نماز ،شک در تعداد رکعتهای نماز دو و سه رکعتی ، ولی بعضی شکها باطل است مثل بعد از اتمام نماز شک در وضو گرفتن و یا نگرفتن،این شک خودش باطل است  (چیزی شبیه وسواس است ) یا شک در تعداد رکعتهای نماز بعد از اتمام فریضه ، که این شک خودش باطل است و نباید به آن توجه داشت ، و نماز باطل نیست ( شک بعد از فراق )مجوز استفاده از قالب مذهبی یاسین براي اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید