منو

یکشنبه, 26 خرداد 1398 - Mon 06 17 2019

A+ A A-

شب دوم محرم 94 مسجد ارک

سخنرانی شب دوم محرم 94 در مسجد ارک تهران

موضوع سخنرانی : عبرت های قرآنی

تاریخ : 94/07/23

حجت الاسلام میلانی نژاد شب دوم محرم 94 مسجد ارک 

 

 

  دانلود صوت سخنرانی شب دوم محرم مسجد ارک

 

متن سخنرانی :

شب دوم منبر سخنرانی مراسم سوگواری امام حسین علیه السلام محرم 94 مسجد ارک با دعای فرج حجت الاسلام و المسلمین میلانی نژاد و شعری در فراق حضرت صاحب آغاز شد، در ادامه برای بهرمندی و آمادگی بیشتر مجلس با چندین صلوات مجلس را نورانی فرمودند و بعد از آن با عنایت به مقدمات جلسه قبل در مورد بحث خود را با " فَاعْتَبِرُوا یَا أُولِی الْأَبْصَارِ "(2حشر) و معنی بصیرت و نظر و نگاه شروع نمودند برای مثال سور آل عمران ، حشر و نحل و نور را که در آن لفظ عبرت به کار رفته یاد آور شدند.
" بعضی از عبرت به عبره و بعضی از عبره به عبرت می‌رسند"
بعضی گریه میکنند و از این گریه‌ها عبرت می‌گیرند و بعضی برای عبرتی که گرفتند می‌گریند، در کتب لغت "عبرت" را این گونه معنی کردند، از حالی به حالی دیگر رسیدن تا در حال دوم چیزی را بفهمی که در حال اول نمی‌فمیدی ، شاید فرق "عبره" و "بکاء" هم همین باشد چرا که فرمودند "أَنَا قَتِیلُ الْعَبْرَات" و نه بکاء! بعضی در فرق این دو کلمه گفتند "عبره" اشکی است که از عبرت و فهم بیاید ، اشکی که بعد از درس و پند و عبرت و تحول بیاید ، بکاء به هر اشکی می‌گویند .گاهی انسان همین طوری گریه اش می‌گیرد و یا از خنده زیاد گریه اش می‌گیرد به این اشک عبره نمی‌گویند.
گریه در مجلس عزاداری "عبره" است نه بکاء
گریه بر امام حسین گریه بعد از تحول و ناشی از تغییر سطح معرفت انسان است البته این تحول و تغییر حالت صاحب دارد و یک نفر باید بخواهد ، یکی باید بخرد! "وَالْفَجْرِ وَلَیَالٍ عَشْرٍ" دیشب گفتیم فجر در مورد امام حسین (ع) است، نوری در میان ظلمات که تاریکی را می‌شکافد .
قرآن در چندجا به تاریکی شب قسم خورده است "وَاللَّیْلِ إِذَا یَغْشَى" قسم به اول تاریکی شب،"وَاللَّیْلِ إِذَا سَجَى" قسم به تاریکی اواخر شب ، پس تاریکی در شب هنگام  هم تفاوتهایی دارد ،گاهی این تاریکی در موجود من و شما هم به همین شکل است آنقدر تاریکی و ظلمات در وجود ما می‌آید که هرچقدر هم در مقابل حرم امام رضا (ع) و مجلس اهل بیت باشیم باز هم احساس روشن شدن دل نداریم! این جاست که باید توسل به کسی پیدا کرد نور است و روشنی آفرین و آن ذکر اباعبدالله الحسین (ع) است.
سید طاووس نقل میکند امام حسین(ع) در شهر مدینه شب هنگام با خود چراغ نمی‌برد چراکه از دو موضع وی نور ساطع می‌شد یکی از پیشانی ایشان و دیگری از جای بوسه رسول الله (ص) برگردن ایشان اینجاست تجسم فجر ذکر یاحسین !
"وَالْفَجْرِ وَلَیَالٍ عَشْرٍ" دوره معرفت افزایی و کامل نمودن عبادات است
حضرت موسی(ع) قرار بود یک ماه به درگاه خدا به مناجات بنشیند ولی فرمودند "وَوَاعَدْنَا مُوسَى ثَلاثِینَ لَیْلَةً وَأَتْمَمْنَاهَا بِعَشْرٍ فَتَمَّ مِیقَاتُ رَبِّهِ"(اعراف142) دو نکته کامل کنند میقات با رب ،شب آمدن و کامل شدن به واسطه ده شب است یعنی میقات تو وقتی است که خود را به عید قربان برسانی، به عرفات برسانی کامل می‌شود،فلذا رسول خدا (ص) فرمودند " الحَجُ عَرفةَ" یعنی تنها واجب عرفات وقوف در عرفه است به همین جهت برای کسی که بخواهد بداند حجش قبول است یا نه امام باقر(ع) فرمودند "تَمَامُ الْحَجِّ لِقَاءُ الْإِمَام" (وسائل الشیعه، ج 10، ص 254)
شب دوم محرم بیایم از خدا بخواهیم به جای مگس صفت بودن زنبور صفت باشیم
یعنی چی؟ مگس در یک باغ گل باز هم میره روی مزبله می‌نشیند، ولی زنبور در هر شرایطی می‌رود بر روی گل و شیرینی می‌نشیند چون فقط گل را می‌بیند ، زنبور مخلَص است چون مخلِص سعی و تلاش میکند تا برای خدا جهد کند، خیلی هم کار سخت و با ارزشی است ولی مخلَص از این بالاتر است چون گرفتن و بردنش برای خدا یعنی نمی‌رود به دنبال جهد و تلاش در راه خدا بلکه می‌آورندش برای خدا این زیباست. خدایا ما را زنبور صفت کن تا بتوانیم گلها را بیابیم تا بتوانیم خدمت کنیم تا به دنبالمان بگردند و برای تو ما را بخرند و بیاورند.


مجوز استفاده از قالب مذهبی یاسین براي اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید