منو

یکشنبه, 26 خرداد 1398 - Mon 06 17 2019

A+ A A-

شب دهم محرم 94 مسجد ارک

سخنرانی حضرت حجت الاسلام میلانی نژاد در شب دهم محرم 94 - مسجد ارک تهران

موضوع سخنرانی : عبرت های قرآنی

تاریخ : 94/08/01

حجت الاسلام میلانی نژاد شب دهم محرم 94 مسجد ارک 

 

 

  دانلود صوت سخنرانی شب دهم محرم مسجد ارک

 

متن سخنرانی :

اجمالی از سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین میلانی نژاد در شب دهم ماه محرم1394 در مسجد ارک
شب دهم محرم 94 مسجد ارک نیز با نوای شعری مهدوی و دعای فرج آغاز و با استعانت از نور صلوات توسط خطیب ارجمند حجت الاسلام میلانی نژاد اینگونه ادامه یافت ، شب عاشورا شب حزن اهل بیت و شب عید قربان امام حسین علیه السلام است.
" یَا بُنَیَّ إِنِّی أَرَى فِی الْمَنَامِ أَنِّی أَذْبَحُکَ فَانْظُرْ مَاذَا تَرَى "(صافات 102)
 این دهه محرم هر شب عبرت آور است ولی دو شب آخر نتیجه ساز هم است چراکه شب نهم نتیجه اش روز دهم است و شب دهم نتیجه عصر دهم محرم است. یک ماه قبل در چنین شبی عید قربان بود وحاجی به ذبح دارایی خودش می‌پردازد و در چنین روزی امام حسین عزیزترین هایش را قربانی میکند جالب است بدانید سوره صافات که آیه ای از ان خواندم 5 سلام دارد ،سلام بر نوح و ابراهیم سلام بر موسی و عیسی و سلام بر الیاسین و در آخر همه را جمع میکند و می‌فرماید سلام الی المرسلین همه رسولان خدا، در این میان سلام بر ابراهیم علیه السلام سلامی کم نظیر است چرا که از پیامبر پرسیدند قبل از اسلام به چه دینی بودید؟ فرمودند من نه مسیحی و نه یهودی بودم من بر دین جدم ابراهیم بودم فلذا امام خمینی می‌فرمایند حج ابراهیمی و نه حجی محمدی ! چطور؟ پیامبر خدا ابراهیم علیه السلام سه شب پشت سر هم خواب می‌بیند به او می‌گویند بیا به سرزمین منی فرزندت را قربانی کن، حضرت ابراهیم فرزند خود را خواست به او فرمود من رسول خدا هستم و به من وحی می‌شود، من در خواب دیدم باید تو را بکشم. قتل تومعمولی نیست بلکه باید تو را ذبح کنم! حضرت اسماعیل چه فرمود " قَالَ یَا أَبَتِ افْعَلْ مَا تُؤْمَرُ " هرچه که خدا دستور داده همان را انجام بده!
این درس اخلاقی و اعتقادی بزرگی است که پیامبر خدا بیان میکنند، ای مردم ای جوانها اگر می‌خواهید ابا عبدالله الحسین نظر خاص به شما افکند آن هم با نظرخریدار ، امام حسین به ما نظر کرده و عنایت داشته که ما اینجا هستیم ولی آن نظر خریدار منظور است یعنی همانطور که زهیر و بُریر را خریداند. در چنین شبی همه این یاران خندان و خرسند بودند حتی در بعضی از مقاتل آوردند در یکی از خیمه‌ها آب پیدا شد برای غسل یاران صف ایستادند ، پیرمردی به مزاح و بذله گویی مشغول بود به او گفتند امشب شب عاشوراست و فردا واقعه‌ی سخت انتظار ما را میکشد !پیرمرد گفت تمام عمر را در انتظار این واقعه بودم تمام دوستانم می‌دانند من تابه امروز اهل بذله گویی و مزاح نبودم ولی امشب شب خوشحالی است ! گفتند چطور ؟ گفت امشب آقا ما را خرید و گل از گلم شکفته، من تا صبح خواب ندارم فردا این جانم فدای حسین علیه السلام می‌شود !
وَ السَّابِقُونَ السَّابِقُونَ أُولئِکَ الْمُقَرَّبُونَ
امشب در جلسه‌ی بنی هاشم بدون حضور امام حسین علیه السلام هم پیمان می‌شوند قبل از حسین علیه السلام همه به میدان بروند و مبادا حسین زودتر از ایشان به میدان برود! اما در خیمه ای دیگر جلسه ای دیگر برپا بود ، جلسه غیر هاشمیون آنها هم پیمان می‌شدند مبادا تا ما هستیم کسی از بنی هاشم و الی الخصوص امام حسین علیه السلام به میدان بروند ! حالا گریه و عزاداری بر این شخصیتها چیزی به غیر از اندوه و فسردگیست اصلا علاقه به امام حسین علاقه به اسلام سیاسی است ،هیئتی‌ها بعد از مجلس عزاداری و گریه بر مصائب امام حسین علیه السلام صفا و نشاط همراه ماست یک شب روضه اصلا پاک شدی سبک بال شدی.
" سَتَجِدُنِی إِنْ شَاءَ اللَّهُ مِنَ الصَّابِرِینَ "
همیشه برای هر کار بگویید " إِنْ شَاءَ اللَّهُ " چون خواست انسان بدون خواست خداوند هیچ پشتوانه ای ندارد و باید دانست که همه کاره عالم خداست فلذا حضرت اسماعیل می‌خواست دست و پا نزند و بر این ابتلاء صبر پیشه کند امّا بدون خواست خدا نمی‌توانست " حَمَلَتْهُ أُمُّهُ کُرْهاً وَ وَضَعَتْهُ کُرْهاً " مادر فرزندی که فردا قربانی می‌شود از دوران حمل او  نگران بود ! پیامبر به دیدن حضرت فاطمه آمد دید او نگران است و می‌گوید جنین با من حرف می‌زند پیامبر فرمود این چیز جدیدی نیست تو هم در زمانی که جنین بودی با مادرت حرف می‌زدی ! حضرت فاطمه فرمودند مادر من تنها بودند، من با حرفهایم او را آرام می‌کردم ولی این بچه من را ناآرام کرده چند روز است می‌گوید مادر من غریبم ، مادر من عطشانم، مادر من مظلوم هستم.
" وَفَدَیْنَاهُ بِذِبْحٍ عَظِیمٍ" ( صافات 17)
ادامه داستان قرآنی قربانی کردن حضرت اسماعیل را می‌دانید توجه شما را به این نکته جلب میکنم " وَفَدَیْنَاهُ بِذِبْحٍ عَظِیمٍ" گوسفند یا قوچ که نه ارزش و نه اندازه اش از اسماعیل بزرگتر نیست و اصلاً قابل قیاس نیست! اویی که می‌تواند بالاتر از اسماعیل باشد و ذبح عظیم شد یک نفر است در عالم و او حسین علیه السلام است فلذا بعد از روضه خوانی توسط جبرئیل و آگاهی ابراهیم علیه السلام ایشان شروع به گریه کردند ، آنگاه ندا آمد ای ابراهیم اگر فرزندت را ذبح می‌کردی و برای قربانی شدن اسماعیل دست و پا می‌زد من به اندازه این گریه از تو راضی نمی‌شدم ، این گریه عزیزتر است فلذا این شب عاشورا شب قربانی دادن شماست پس با این اشکهایتان قربانی دهید !
بگویید همه با هم یا ابا عبدالله " قَالُواْ یَا أَیُّهَا الْعَزِیزُ مَسَّنَا وَأَهْلَنَا الضُّرُّ وَجِئْنَا بِبِضَاعَةٍ مُّزْجَاةٍ فَأَوْفِ لَنَا الْکَیْلَ وَتَصَدَّقْ عَلَیْنَآ إِنَّ اللّهَ یَجْزِی الْمُتَصَدِّقِینَ "(یوسف 88)
اى عزیز، ما و خانواده ما را سختى و تنگى رسیده و سرمایه‏اى ناچیز آورده‏ایم، پس ما را پیمانه کامل ده و بر ما تصدّق کن، که همانا خداوند متصدقان را پاداش مى‏دهد.
بگویید امشب صدقه ای به دور سر علی اکبر و علی اصغر خودت و رقیه ات بگردان و به ما اعطا کن
" یا خَیْرَ حَبِیبٍ و مَحْبُوبٍ صَلِّ عَلی مُحَمَّدٍ وَ آله" نقل است ای نذکر را شیخ رجب علی خیاط برای در امان ماندن چشم از نگاه به نامحرم آورده است


مجوز استفاده از قالب مذهبی یاسین براي اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید