منو

یکشنبه, 26 خرداد 1398 - Mon 06 17 2019

A+ A A-

شب اول محرم 94 مسجد ارک

سخنرانی شب اول محرم 94 در مسجد ارک تهران

موضوع سخنرانی : عبرت های قرآنی

تاریخ : 94/07/22

حجت الاسلام میلانی نژاد شب اول محرم 94 مسجد ارک 

 

 

  دانلود صوت سخنرانی شب اول محرم مسجد ارک

 

متن سخنرانی :

کاری نکنید فقط در این هوا نفس بکشید! ببینید بوی حسین را احساس میکنید؟ بگویید آقا امسال می‌خواهم در به درت بشوم کاری هم به منبر و روضه خوان نداریم چرا که بانی همه این مجالس یکی است و آن هم امام زمان(ع)است، این تشدد و تعدد هیئات معنی واقعی وحدت در عین کثرت و کثرت در عین وحدت است . باید گفت الحمدلله برای ورود به این مجلس عزاداری!
 اما موضوع بحث ما عبرتهای قرآنی است چراکه چندین دفعه در قرآن تکرار شده بعد از آن اگر مجالی بود ارتباط کلمه عبرت و عبرة توضیح داده میشود.چراکه گاهی انسان ازعبرت به عبره می‌رسد و گاهی از عبره به عبرت می‌رسد.البته این بحث یک مقدمه ای دارد، چراکه پروردگار در قرآن می‌فرماید " فَاعْتَبِرُوا یَا أُولِی الْأَبْصَارِ "(2حشر) خیلی جالب است همین تعبیر اولی الابصار جای بحث دارد چرا نفرموده ذوالعین (صاحب چشم) این مطلبی است که مقام معظم رهبری برآن تاکید داردند این بصیرت تا نباشد مدام خاموش و روشن می‌شویم این نور( محیط مسجد) هم که به ما میرسد شدت اتصال و انفصال زیادی دارد تا همه همه چیز را روشن ببینیم و الا آنها که دائم الوصل هستند کسانی دیگرند "عِندَ مَلِیکٍ مُّقْتَدِرٍ"(قمر55)
 مقدمه ای این است "أَفَلَا یَنظُرُونَ "ای مردم شما نگاه نمیکنید ؟ نظر نمی‌کنید؟ این نظر کردن با " أُولِی الْأَبْصَارِ " رابطه دارد !
ما یک نظر داریم یک رویت بعضی وقت‌ها بعضی چیزها را فقط می‌بینیم مثلاً وارد مسجد می‌شوید همه چیز را می‌بینید ولی اگر بپرسند مسجد چندتا ستون دارد چندتا مهتابی دارد؟! دیدیم اما با دقت نگاه نکردیم دیدن و نظر کردن دوچیز هستند! این نظر کردن مقدمه بصیرت است .آمدند امام خود را دیدند ولی نظر نکردند ! درکنار امیرالمومنین بودند ولی صاحب نظر نبودند ، نفس امام به این‌ها خورد اما اینها عوض نشدند! چرا؟ یک مروری کنیم .
سالها است منبری‌ها همین حرفها را می‌زنند اما نوع نظر به آیات و روایت فرق میکند چطور می‌شود یک مسیحی در یک نظر امام را ببیند و به دنبال او راه بیفتد و بعضی هم قبلاً امام را ندیده بودند فقط بوی امام به مشامشان رسید و به دنبال امام آمدند.
اگر صاحب عبرت و نظر و اعتبار شدیم می‌شویم بصیر، در آن صورت از هر چیزی درس میگیریم! از همین رو هم گفته اند :
برگ درختان سبز در نظر هوشیار
 هر ورقش دفتریست معرفت کبریا
خیلی‌ها می‌خواهند مسیر سیر وسلوک را بروند خیلی‌ها می‌خواهند این شبها جزء عزادارهای خاص و از آنهایی که ارباب نظر خاص به آنها دارد بشوند. آنها که اینجا آمدند غالبا به دنبال کسب معرفت و آموختن آمده اند برای ارتقاع در معرفت آمده اند به قول استادمان :
"گر می‌برندت واصلی تا می‌روی بی حاصلی"
این را خوب یاد بگیریم خاصت تو کافی نیست کسی دیگر هم باید بخواهد آن وقت جایت را هم مشخص میکنند زمانش را هم برایت مشخص کردند جهد بی مورد نکن.
(۱) وَالْفَجْرِ (۲) وَلَیَالٍ عَشْرٍ (۳) وَالشَّفْعِ وَالْوَتْرِ (۴) وَالَّیْلِ إِذَا یَسْرِ
دیگر معروف است امام صادق (ع)فرمودند این سوره امام حسین(ع) است البته اوج این سوره " یَا أَیَّتُهَا النَّفْسُ الْمُطْمَئِنَّةُ "(27فجر) است ولی همین فجر امام حسین (ع) است چراکه فجر را در اسلام نور سفیدی میداند که در دل شب هوا را روشن میکند دو شکل هم است یکی، یک خطی است که می‌آید دل شب را می‌شکافد اما دوباره گم می‌شود ولی فجر صادق نوری است که از همان اول گسترده می‌شود و آسمان را روشن میکند، خداوند در قرآن قسم می‌خورد به حسین(ع) نوری که همه جا را روشن میکند!


مجوز استفاده از قالب مذهبی یاسین براي اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید