منو

یکشنبه, 05 خرداد 1398 - Sun 05 26 2019

PicsArt 05-24-09.26.49

A+ A A-

پیش گفتار : بررسی عوامل تاخیر در ازدواج

بررسی موانع تاخیر در ازدواج

 

بسم الله الرحمن الرحیم

اَللّهُمَّ کُنْ لِوَلِیِّکَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُکَ عَلَیْهِ وَعَلى آبائِهِ فی هذِهِالسّاعَةِوَفیکُلِّ ساعَةٍ وَلِیّاً وَحافِظاًوَقائِداً وَناصِراً وَدَلیلاً وَعَیْناً حَتّى تُسْکِنَهُ أَرْضَکَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فیها طَویلاً، بِرَحْمَتِکَ‏ یااَرْحَمَ الرَّاحِمینَ.

 

ابتدا باید دانست چه چیز باعث شده که سن ازدواج اینقدر بالا رفته و حتی بعضی متاسفانه از سن آن هم گذشته اند ولی هنوز یا موردی پیش نیامده و یا اگر موردی هم پیش آمده به علل مختلف و گاهی نامعلوم بهم خورده ؛ حتی بعضا تا نیمه های راه ازدواج و قرارهای اولیه به آسانی پیش رفته اند ولی در مرحله آخر با مشکل مواجه شده اند .

بخش اول : عوامل خود خواسته ؛

یعنی تاخیر در امر ازدواج به دلایل شخصی و عمدی مثلا مشغول تحصیل هستم و یا منتظر فلان مورد خاص، لذا حتی اگر خواستکاری هم بوده، خودم بی جهت به بهانه های مختلف رد کردم و یا طوری عمل کردم که اصولا کسی به خواستگاری نیامده است .

بخش دوم : عوامل ناخواسته ؛

مثل فراهم نبودن امکانات مالی و عدم توکل بخدا و یا نداشتن قناعت در آغاز زندگی، داشتن آمال و آرزوهای آنچنانی که مقدمات مالی آن فراهم نبوده و هنوز هم نشده است ، چشم و هم چشمی ، توقع فوق العاده در ابتدای زندگی و چون این خواسته ها و آرزوها یه هر دلیل فراهم نشده است؛ ازدواج هم به تاخیر افتاده است .

بخش سوم : حق الناس ؛

یکی دیگر از عواملی که ازدواج جوانان را به تاخیر انداخته ، مسخره کردن و یا تهمت زدن و غیبت کردن دیگران است
اذیت و آزار زبانی و کنایه ها با حرکات چشم و دست و تحقیر دیگران که موجبات دلشکستگی بنده یا بندگانی از خداوند را فراهم کرده و آن دل شکسته اثر خودش را گذاشته است .
هر چه شما هم سعی کنید ، حتی بهترین و زیباترین وسایل و مقدمات مادی ازدواج را فراهم کنید ، باز این مشکل به قوت خود باقی است که در اینجا ، هم طلب مغفرت از خداوند که همان توبه است لازم است و نیز عذرخواهی و حلالیت طلبی از فرد مورد نظر ، که اگر حلالیت طلبیدن به هر دلیلی ممکن نیست ، رد مظالم باید داد که دستورش در کتب اخلاقی آمده است و تا به این موارد عمل نشود ، هر چند به دستوراتی آتی عمل شود ولی باز اثری نخواهد داشت و اگر تمام نمازها و دعاها و آیاتی که در این زمینه سفارش شده است ، انجام گیرد، باز هم گره ی کار باز نمی شود .
پس قبل از عمل کردن به دستورات بخت گشایی و انجام اعمال و دعاهای خاص و دستورالعمل هایی که بعدا به آن اشاره میشود؛ باید این سه مورد مقدماتی که به عنوان عوامل عقب افتادن امر ازدواج میباشد، دقت نموده و بررسی شود؛ تا ابتدا موانع برطرف شده تا عوامل نیز اثر گذارد ...

ادامه دارد ...

نوشته شده توسط : حجت الاسلام و المسلمین میلانی نژاد

 

دیدگاه‌ها   

 
0 #1 فرزاد 1393-02-16 07:38
خیلی عالی است، خدا خیرتان دهد
التماس دعا
نقل قول کردن
 

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید


مجوز استفاده از قالب مذهبی یاسین براي اين دامنه داده نشده , برای دریافت مجوز قالب بر روی لینک ، ( درخواست مجوز ) کلیک کنید